O’NUN (SAV) IŞIĞINDA GENÇ SAHABİLER – MUS’AB B. UMEYR (ö. 3)

Posted On Ağustos 2, 2007

Filed under Uncategorized

Comments Dropped leave a response

MUS’AB B. UMEYR (ö. 3)
Mekke’nin en zengin ve asil ailesine mensup olan Mus’ab, refah ve bolluk içinde yetişmiş, kılık kıyafetiyle, nezaketiyle ve fiziki yapısı ile herkesin beğenisini kazanmış, son derece zeki, akıllı, aynı zamanda güzel ve açık konuşmasıyla da herkesin gıpta ettiği bir gençti. Mus’ab’ın erişemediği herhangi bir dünya nimeti yoktu. Ancak manevi bir boşluk, ruhi bir bunalım içerisindeydi. Neticede Erkam’ın evinde bulunan Rasul-i Ekrem’in yanına geldi ve müslüman oldu.
Ailesi onu bu yeni dinden vazgeçirmek için her çareye başvurmuştu. Ama Mus’ab, ailesini de, servetini de, Mekke’yi de terkedip Habeşistan’a hicret etti. I. Akabe bey’atında Medineliler, kendilerine İslamiyet’i öğretecek bir öğretmen isteyince, Rasulullah derhal onu bu göreve tayin etti. Medine’de birçok kişi İslam’a onun çabasıyla girdi, birçoğu İslam’ı ondan öğrendi.
Medine’nin muallimi Mus’ab, Uhud Savaşı’nda şehid düştüğünde, üzerindeki şal ile başını örttüklerinde ayakları, ayakları örtüldüğündeyse başı açık kalmaktaydı. Nihayet peygamberimizin emriyle şal ile başı örtülmüş, ayaklarına da izhır otu konulmuştu.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s